Strony

piątek, 25 lutego 2011

#421 Siódmy astronauta, który polecial na ISS lotem STS-133 - Robonaut R2

Miałem poświęcić tego posta wczorajszemu ostatniemu startowi promu Discovery lot STS-133. Jednakże większość ten start widziała, słyszała etc.. zatem poświecę go siodmemu astronaucie o którym się w mediach nie wspomina.


Robonaut R2 - tak nazywa się siódmy członek załogi wczorajszego lotu na międzynarodową stację kosmiczną. Pierwszy w historii humanoidalny robot.

R2 and the STS-133 Crew

 I muszę przyznać, że wywołuje u mnie bardzo pozytywne odczucia. Nie tyle za to jak wygląda, lecz za sprawą " jego " wpisów na twitter. "jego", gdyż fajnie było w jednym z wpisów napisane, " twittować pomagają mi ludzie na ziemi "


Robonaut to program robotów kosmicznych NASA i GM oraz kilku innych firm. Wersja, która poleciała na stacje kosmiczną nazywa się R2 Robonaut. Jest pierwszym humanoidalnym robotem wysłanym w kosmos. Jego bliźniacza wersja znajduje się na ziemi do prowadzenia testów. Robot będzie "pracował" w module Destiny i co ciekawe zostanie odpakowany dopiero za pare miesięcy.

Krótka reklamówka misji, choć ciekawszy chyba wizualnie jest drugi film poświecony przygotowaniu robota do wysłania .Bliźniacza wersja robota, która znajduje się na ziemi


Wiecej informacji już bardziej szczególowych można przeczytać na oficjalnej stronie programu
http://robonaut.jsc.nasa.gov/default.asp

Dla zainteresowanych konto na twitter http://twitter.com/#!/AstroRobonaut
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Pictures used in that post belongs to NASA and are embed from http://www.flickr.com/photos/nasarobonaut/

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Przy innej okazji o robocie też wspomnieli w Wiadomościach...

Szkoda, że opakowali go na biało, tak było świetne nawiązanie do Gwiezdnych Wojen ;)

Że rozpakują za kilka miesięcy? Często lotów na stację nie ma, a nawet już nie będzie. Więc robota zabrali, a może jeszcze robią poprawki w systemie.
Ten robot to chyba pierwsza nowość w NASA od 50 lat ;)

test 77 pisze...

hehe nowosci w NASA sa codzien kolego, nie odczytalem sie do konca ale w tym odpakowaniu za pare miesiecy chodzi o to, ze dopiero na stacje zostanie dostarczona reszta modulow.