Strony

piątek, 1 stycznia 2010

#341 AVATAR - Real 3D experience


Film o, którym zapewne każdy już słyszal. A jeżeli nie to ma okazję usłyszeć. AVATAR - The Movie.  Praktycznie pierwszy film tak fajnie zrealizowany w technoligii 3D. Ogólnie nie lubię tego gatunku filmów. Coś z rodzaju scie-fi. Jedna wielka animacja komputerowa itd. Gdyby nie właśnie fakt, że film jest w trójwymiarze wogóle bym się nim nie zainteresował. U nas w USA używane jest pare technologii w jakich film jest wyświetlany. Jest wersja zwykla dwuwymiarowa. Jest wersja 3D, IMAX 3D oraz RealD3D.  Najlepiej widoczne efekty oraz najciekawiej wygląda w Imax3D oraz RealD3D. Niestety ta ostatnia wyświetlana jest tylko w 3 kinach w Chicago. Nowość dlatego nie każde kino posiada sprzęt by go wyświetlic.  RealD3D jest najbardziej zaawansowaną technologia trojwymiaru.

Film jako taki to bajka, nierealna przygoda na odległej planecie. Gdzie nasza wredna cywilizacja swoimi "mackami" w celu zysku zabija i niszczy mieszkajacych tam ludzi. Efekty lasu, przyrody sa niesamowite. Własnie stworzenie niesamowitych krajobrazów, widoków, niesamowicie dopracowanej przyrody to robi olbrzymie wrażenie.

AVATAR 3D  glasses

Sceny przyrody, praktycznie sceneria w jakiej film sie rozgrywa plus technologia trojwymiaru RealD3D to coś czego wcześniej nigdy nie widziałem.  Obraz jest krystalicznie czysty. Efekt 3D - trójwymiaru jest niesamowicie realistyczny. Za wyjatkiem paru momentów, w których miałem nieznacznie rozmazane boki ekranu - ale to zapewne ze względu na miejsce w jakim siedziałem.

W przeciwieństwie do tradycyjnych okularów, które maja jedno szkło czerwone a drugie niebieskie te nowe okulary sa bezbarwne i nie daja nam tego pomieszania kolorów przed oczami. Idealnie wyraźny obraz.
Trudno nie było odnieść wrażenia, ze momentami znajdujemy sie w realnym swiecie a nie na fotelu kinowym.
Nie wiem jak wyświetlany jest film w Polsce, ale wedlug mapy kin, żadne kino nie posiada tej technologii w Polsce. Zapewne jest jakis sybstytut trójwymiaru.

Podsumowując, jeżeli nawet ktoś nie lubi tego gatunku filmów a ma w kinie to w trójwymiarze to polecam i namawiam do obejrzenia. Film zrobi wielkie wrażenie i z pewnościa tak jak ja wielu wybierze się wiecej niż jeden raz do kina. Nie sądzę, ze na telewizorze ogladane z dvd będzie to tak ciekawe.

Cena biletu w USA to $12.50 wraz z okularami.


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

W kraju oprócz standardowego 2D, jest jeszcze analogowy IMAX i D3D (Dolby 3D Digital Cinema)

evek/ewwwek/ewa pisze...

oj, przeplaciles. ja widzialam w Real D3D za $9.50, ale moze dlatego ze seans przedpoludniowy.... a film wymiata wlasnie widokami!choc nawet historia opowiedziana w nim sie kupy trzyma. nie no - must see i nie inaczej!